»Slovenske gorice – kako ste vendar lepe! Hribček za hribčekom se dviga iz tal, zgleda kakor bi bili to strnjeni valovi morja, ki je odteklo pred davnimi časi. Oj vinogradne gorice, kako ste mične, ljubke z vašimi belimi hrami po vrhovih, obširnimi vinogradi in bujnimi sadonosniki...« je o svetu med Dravo in Muro pred skoraj stoletjem zapisal pisatelj Ožbalt Ilaunig. Podobno so lepote in darove Slovenskih goric opisovali številni drugi pesniki in pisatelji, enaki spomini pa so v svet spremljali vrsto znamenitih rojakov, ki so darove domačih krajev poplačali s svojimi dosežki. Skoraj ni kraja, ki ne bi bil povezan s katerim izmed znanih in spoštovanih imen.
Ljubitelji dobrega in lepega, raziskovalci, rekreativci, željni počitka, tišine in pozitivnih energij, boste kmalu tudi sami popolnoma prepričani, da so SLOVENSKE GORICE – PREPROSTO ČUDOVITE.
Strokovna ekskurzija v bavarske ekoregije - dokaz, da je ekološko kmetijstvo lahko tudi poslovno uspešno in temeljni kamen regijskega povezovanja
Prejšnji teden smo se pridružili slovenski delegaciji za spodbujanje regijskega trajnostnega upravljanja lokalnih, predvsem kmetijskih virov. Vsebina tridnevne ekskurzije, katere pobudnika sta bila Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije, je tako bila tesno povezana s spoznavanjem bavarskih ekoregij in uspešnih praks ekološkega kmetijstva. Ob enem pa je ekskurzija ponudila možnost krepitve vezi med pisano družbo slovenskih udeležencev. Bavarska je ponudila edinstven vpogled v dobro delujoče kratke dobavne verige, sodelovanje občin s kmetijami in poslovne modele, ki temeljijo na spodbujanju ekološko pridelane in predelane hrane. Poleg različnih modelov ekoregij in posameznih regijskih aktivnosti, smo v okviru ekskurzije imeli priložnost spoznati:
Biohotel Hörger, ki združuje tradicijo podeželske gostilne z modernim ekohotelskim pristopom. Več kot 90 % hrane, ki jo postrežejo gostom, prihaja iz bližnjih ekoloških kmetij.
Bavarski inštitut za kmetijstvo (Bayerische Landesanstalt für Landwirtschaft- LfL), ki je osrednja znanstvena institucija za kmetijstvo na Bavarskem. Predstavili so nam ambiciozni program BioRegio 2030, vizijo prihodnosti ekološkega kmetijstva ter primere dobrih praks.
EPOS Bio Partner je eden največjih ekoloških veletrgovcev v regiji. Njihov poslovni model temelji na sodelovanju z ekološkimi kmetijami iz bližnjih regij. Poleg predstavitve podjetja smo si ogledali tudi obrat, kjer skrbno načrtujejo, kako najbolj učinkovito pripeljati ekološke izdelke do končnega kupca.
Družinska ekološka kmetija Braun, ki združuje sodobno živinorejo, lastno sirarno, kavarnico in eko catering. Njihovi izdelki so del mreže BioRegio, ki potrošniku zagotavlja kakovost in sledljivost. Na kmetiji velik poudarek dajejo dobrobiti živali in povezovanju z lokalno skupnostjo.
Biodinamična kmetija Huberhof Kronast je odličen primer celostnega trajnostnega pristopa, saj je že hlev zgrajen z lesom iz lastnega gozda. Kmetija živi načela biodinamične pridelave, sodeluje z lokalnim mesarjem, predstavniki ekoregije in inštituta za kmetijstvo.
Hotel Hofwirt v Neubeurnu je prikaz tega, kako lahko gostinski obrat v celoti temelji na lokalni ekološki verigi – meso, zelenjava in drugi izdelki prihajajo neposredno od okoliških kmetov.
Ekskurzija je postregla z obilico konkretnih rešitev, navdihujočimi zgodbami in izjemnimi primeri sodelovanja, ki dokazujejo, da je ekološko kmetijstvo lahko trdno zasidrano v lokalno ekonomijo in kulturo. Bavarske ekoregije so jasen dokaz, da povezovanje, kratke verige in predanost kakovosti vodijo v trajnostni uspeh.
Vabilo na delavnico: Skupni načrt upravljanja Zlatarske poti
Spoštovani,
v okviru projekta Interreg Slovenija–Hrvaška: Zlatarske avanture vas vabimo na delavnico, namenjeno pripravi skupnega načrta upravljanja čezmejne turistične ponudbe, ki temelji na bogati zlatarski dediščini ob reki Dravi in spodbuja razvoj aktivnega turizma v slovensko-hrvaškem prostoru.
Dogodek je namenjen vsem zainteresiranim, zlasti tistim, ki delujejo na področju turizma, lokalnega razvoja ter ohranjanja kulturne dediščine. Osredotočili se bomo na prepoznavanje naravnih in kulturnih posebnosti območja, razumevanje potreb ciljnih skupin ter oblikovanje konkretnih predlogov za učinkovito upravljanje in promocijo Zlatarske poti kot edinstvene čezmejne turistične izkušnje.
Delavnico izvaja HALOPOLJE, Zavod Slatina, organizira pa jo Razvojna agencija Slovenske gorice d.o.o., ki v projektu sodeluje kot eden osrednjih slovenskih partnerjev, v sodelovanju z Občino Duplek in Občino Zavrč.
Izvedeni bosta dve delavnici z enako vsebino:
1. delavnica
Datum: 10. junij 2025
Lokacija: Turistična kmetija in vinogradništvo Pungračič, Drenovec 7, 2283 Zavrč
Čas: 9:00-12:00
Prosimo, da svojo udeležbo potrdite do 8. junija 2025 na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled..
2. delavnica
Datum: 2. julij 2025
Lokacija: Glonarjeva dvorana, Občina Duplek, Trg slovenske osamosvojitve 1, 2241 Spodnji Duplek
Čas: 9:00-12:00
Prosimo, da svojo udeležbo potrdite do 30. junija 2025 na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled..
Društvo za razvoj podeželja Ovtar Slovenskih goric je v sodelovanju s Turistično agencijo Sončni vzhod za člane društva 20. maja 2025 organiziralo strokovno ekskurzijo in ogled primerov dobrih praks na Goričko – med griče, vinograde in vrtnice. Tokrat nas je pot vodila v severovzhodni del Slovenije, na območje LAS Goričko, kjer smo doživeli pravo podeželsko gostoljubje, spoznavali kulturno dediščino in okušali lokalne dobrote.
Po zboru na ŠRC Polena in jutranji vožnji smo prispeli v Martjance, kjer nas je gostoljubno sprejela ekipa vodilnega partnerja LAS Bistra hiša Martjanci. Ob kavi in prigrizku so nam predstavili številne uspešne projekte, ki jih izvajajo na Goričkem, zlasti na področju razvoja podeželja in trajnostnega turizma.
Sledil je ogled gotske cerkve sv. Martina v Martjancih, kjer smo občudovali znamenite freske Janeza Akvila – mojstrovino iz časa, ko je umetnost še govorila v podobah in simbolih. Navdušil nas je tudi glavni oltar v marmorju po načrtu arhitekta Jožeta Plečnika.
Nato smo obiskali ekološko Posestvo Mala Rosa. Zakonca iz Ljubljane sta si v Goričkem ustvarila pravo malo pravljico – vrt, kjer kraljujejo vrtnice. Spoznali smo zgodbo vrtnice skozi zgodovino, si ogledali različne vrste jedilnih vrtnic in degustirali njihove izdelke: od sirupov in marmelad do likerjev.
Naš naslednji postanek je bil v Gradu, kjer smo si privoščili okusno kosilo v Gostilni pizzeriji RAJ. In ker po kosilu paše tudi kakšna kapljica smo se z dobro voljo, ustavili na naši zadnji točki ekskurzije, na Posestvu Gjerkeš v Fikšincih. Na posestvu obdanem z vinogradi in gozdovi smo prisluhnili zgodbi družine Gjerkeš, okušali vrhunska vina ter izvedeli več o vinski tradiciji Goričkega in Prekmurja.
Polni lepih vtisov in doživetij smo se odpravili proti domu v želji, da se ponovno snidemo na naslednji ekskurziji Društva Ovtar.
Minister Jevšek z ekipo v Slovenskih goricah: »Razvoj se začne z ljudmi.«
Minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek je skupaj s svojo ministrsko ekipo obiskal Slovenske gorice, kjer se je na povabilo Sveta ORP Slovenske gorice srečal s predstavniki lokalnih občin. Srečanje je potekalo v Lenartu, v Centru Slovenskih goric, in je bilo namenjeno predstavitvi predloga nove zakonodaje o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja ter dostopanju občin do kohezijskih in drugih sredstev. V razpravi so posebno pozornost namenili tudi izzivom in razvojnim potrebam območja. Minister je poudaril, da je za uspešno izvajanje zakonodaje in razvoj regije ključno zaupanje in sodelovanje ljudi, česar v Slovenskih goricah ne manjka.